Płacenie kartą ma bardzo wiele zalet, a instytucje finansowe robią wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od tego, czy płacimy w sklepie, wypłacamy środki z bankomatu czy realizujemy płatność w sklepie internetowym, jesteśmy narażeni na kradzież. Bardzo wiele zależy od nas. Musimy sami zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo.
Chroń dane swojej karty płatniczej
Podstawowe informacje, które musisz zabezpieczyć to PIN, numer karty, data ważności, kod CVC2 czy CVV2. Te dane nigdy nie mogą wpaść w niepowołane ręce, bo to dzięki nim oszuści zyskują pełen dostęp do naszych pieniędzy. Numer PIN to osobisty numer identyfikacyjny, stanowiący podstawowe zabezpieczenie karty. Umożliwia przeprowadzenie transakcji, a także zabezpiecza nasze pieniądze w razie utraty karty. Złodziej nie wyczyści nam konta, jeśli nie zna kodu PIN. Wprawdzie składa się tylko z czterech cyfr, ale daje to aż ponad 10 tysięcy kombinacji. Niestety, zbyt często lekceważymy tą kwestię i sami ułatwiamy oszustom życie. Nasze największe błędy to zapisywanie numeru PIN w telefonie, na kartce, trzymanej w tym samym portfelu co karta, czy wręcz na karcie. Zbyt często także nasz PIN jest zbyt prosty. Kombinacje 1234 stosuje podobno około 10% badanych. Równie często posługujemy się kombinacjami daty urodzenia, czy numerem telefonu. Oczywiście, złodzieje świetnie o tym wiedzą, a w dobie Facebooka ustalenie tych danych jest banalnie proste. Niechętnie także zmieniamy nasz numer. Tymczasem systematyczne zmiany są koniecznym zabezpieczeniem. Uważaj także na próby wyłudzenia, zdarzają się telefony, w których złodziej podszywa się pod pracownika banku czy maile z prośba o zalogowanie się na fałszywej stronie banku. Zdarzają się także ataki hakerskie na komputery osobiste, dlatego trzeba dbać o aktualizacje oprogramowania antywirusowego.
Bezpieczne płatności w internecie
Na karcie znajdują się trzy podstawowe informacje, służące do zabezpieczania transakcji karty w sieci: numer karty, data ważności i kod CVC2 lub CVV2. Oszust, który pozna te dane, może dokonywać na nasze konto zakupów. To dlatego kody te są tak samo cenne jak PIN. Złodzieje, próbują je zdobyć zakładając fałszywe sklepy internetowe, podszywają się pod pracowników banku, infekują komputery. Jeśli często realizujesz płatności w sklepach internetowych, zachowaj szczególną ostrożność. Korzystaj ze stron szyfrowanych. W oknie przeglądarki musi być widoczna ikona kłódki. Pamiętaj, że niektóre banki dają możliwość dodatkowego zabezpieczenia transakcji, np. przez usługę 3D Secure. W najbliższym czasie dwustopniowa weryfikacja będzie konieczna. Nie wystarczą już same dane karty, konieczny będzie dodatkowy kod przesłany na numer telefonu podpięty do karty. Staraj się także korzystać ze sprawdzonych i znanych sklepów, które mają wiele opinii wiarygodnych klientów. Na wszelki wypadek ustaw także niski limit transakcji internetowych. W każdej chwili, w przypadku większych zakupów, możesz go zwiększyć, a im niższa kwota limitu, tym ryzyko utraty środków mniejsze.
Uważaj w bankomatach i sklepach
O podstawowych zasadach bezpieczeństwa musimy także pamiętać, płacąc za zakupy w sklepach czy restauracjach Podstawową zasadą jest pilnowanie naszej karty i niespuszczanie jej z oczu. Zbyt często zdarzały się sytuacje, że nieuczciwi sprzedawcy fotografowali karty, a potem wykorzystywali kody CVC. Nowe zasady łączenia wiedzy, znanej właścicielowi z urządzeniem być może wykluczą te praktyki. Wypłacanie środków z bankomatu także wymaga przestrzegania określonych zasad. Nieświadomie możemy zostać ofiarą skimmingu. To nielegalne kopiowanie pasków magnetycznych i przechwytywanie numerów PIN za pomocą kamerki, a następnie wykorzystywanie spreparowanych kart. Starajmy się dość dokładnie obejrzeć urządzenie, zwracając uwagę na otwór czytnika kart i klawiaturę. Przede wszystkim jednak unikajmy wypłat w słabo uczęszczanych i nieoświetlonych miejscach, zawsze zakrywajmy dłonią wpisywany PIN i nigdy nie zostawiajmy wydruku potwierdzającego transakcję przy bankomacie. Na wydrukach są wprawdzie tylko cząstkowe dane, ale nie ma sensu jakiekolwiek stwarzanie możliwości potencjalnemu złodziejowi. Nawet tyle informacji, może mu pozwolić na uwiarygodnienie się przy podszywaniu pod naszą osobę.
Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa
Przede wszystkim regularnie przeglądaj wyciągi z karty historią swoich transakcji. Zwracaj uwagę na nietypowe operacje, czy zakupy, których na pewno nie realizowałeś, choćby były to nawet bardzo małe kwoty. Ustaw na karcie limity kwotowe, dla transakcji gotówkowych oraz płatności bezgotówkowych. Limit transakcji internetowych możesz ustawić nawet na zero, a zmieniać go tylko przed zrealizowaniem zapłaty. W przypadku kradzieży lub zgubienia karty bezzwłocznie ja zastrzeż. Podobnie, poinformuj bank, jeśli sądzisz, że ktoś poznał Twój PIN.
Bezpieczeństwo kart płatniczych zależy głównie od naszego rozsądku. To naszą rolą jest utrudnianie złodziejom zadania. Banki wciąż zaostrzają procedury weryfikacyjne, wprowadzając dodatkowe autoryzacje. Niestety, nadal zbyt często dochodzi do kradzieży i to najczęściej z winy użytkowników.