Budżet domowy to podstawa funkcjonowania finansowego każdej rodziny jak również singli. To dzięki niemu możemy zabezpieczyć sobie odpowiednią ilość pieniędzy na poszczególne wydatki i mieć komfort psychiczny. Wiele osób jednak nie prowadzi budżetu domowego, nie wiedząc do końca, czym tak właściwie jest. Może wynikać to z różnych przyczyn. W tym tekście prezentujemy dokładnie wszystkie najważniejsze informacje na temat budżetu domowego oraz podpowiadamy jak i dlaczego warto go prowadzić. Szczegóły poniżej.
Czym jest budżet domowy?
Budżet domowy to inaczej zaplanowanie wydatków oraz ich odpowiednie rozdzielenie mając na uwadze przychody, jakie otrzymamy. Tworzy się go w miesięcznych okresach — najczęściej na dany miesiąc kalendarzowy. Jest on podobny do budżetów, jakie znamy z firm czy budżetu państwowego. Jego głównym zadaniem jest wcześniejsze zapoznanie się z wydatkami na najbliższy miesiąc oraz rozplanowaniem ich tak, aby w pierwszej kolejności zabezpieczyć pieniądze na te najważniejsze. Budżet domowy tworzyć może każda osoba niezależnie od tego, jaki dochód posiada oraz czy jest singlem czy głową rodziny. Wykonanie go nie jest trudne i skomplikowane oraz posiada wiele korzyści. Tworzenie budżetu domowego jest zalecane przez specjalistów oraz ekonomistów. Opisując budżet domowy w bardziej szczegółowy sposób, jest to zaplanowanie wszystkich spraw finansowych dla naszej rodziny. Spisuje się w nim wszelkie dochody i zarobki, które będziemy mieli do dyspozycji oraz wydatki cykliczne czy jednorazowe, które będziemy musieli podnieść w rozpoczynającym się miesiącu. Następnie określamy jakie sumy możemy przekazać, na jakie wydatki oraz przestrzegamy budżetu. Dzięki temu na koniec miesiąca w naszej kasie pozostaje nadwyżka lub wychodzimy finansowo na zero.
Dlaczego warto prowadzić budżet domowy?
Istnieje wiele powodów, dla których warto prowadzić budżet domowy. Są to plusy, dzięki którym będziemy mogli odnieść o wiele więcej korzyści posiadając te same miesięczne dochody niż bez jego prowadzenia. Pierwszym powodem jest gwarancja bezpieczeństwa finansowego. Jeśli prowadzimy budżet domowy i nadzorujemy wydatki, nie musimy obawiać się, że zabraknie nam pieniędzy na niektóre z nich. Oprócz podwyższenia bezpieczeństwa finansowego, budżet domowy daje też spokój mentalny. Jeśli wiemy, że mamy zabezpieczone pieniądze na wszystkie wydatki, nasze życie jest bardziej komfortowe, gdyż nie musimy się o to obawiać czy rozmyślać na ten temat. Prowadzenie tego typu rachunków upraszcza również naszą sytuację finansową. Jest nam znacznie łatwiej zarządzać pieniędzmi, jeśli wiemy, ile możemy ich wydać na konkretny cel. Jest to szczególnie duży plus dla osób nieznających się na finansach i niemających wyczucia finansowego, które często wydają zbyt dużo — lub wręcz przeciwnie zbyt mało. Możliwość wydania wszystkich pieniędzy, jakie posiadamy na dany cel, jest kolejnym plusem. Gdy nie prowadzimy budżetu, często asekuracyjne odmawiamy sobie pewnych rzeczy czy przyjemności. Wiedząc dokładnie jakimi środkami dysponujemy, możemy wykorzystać je efektywnie w całości np. na wakacje, wycieczkę czy kupując lepszy telefon. Samo prowadzenie budżetu domowego nie jest również zadaniem trudnym. Z pewnością poradzi sobie z nim każda dorosła osoba.
Jak stworzyć budżet domowy?
Pierwszym krokiem do stworzenia budżetu domowego jest uporządkowanie wszystkich dokumentów związanych z wydatkami i przychodami oraz dokładne poznanie, jakimi sumami będziemy dysponowali w danym miesiącu, a jakie wydatki musimy poczynić. Biorąc pod uwagę pensje i przychody, w budżecie domowym należy uwzględnić tylko te przychody, które są pewne np. podstawową pensję. Premie czy bonusy rozdysponować możemy, dopiero gdy pojawią się na koncie. Zapobiegnie to wielu komplikacjom. Tak samo musimy postąpić z wydatkami i oszacować dokładnie jakie wydatki będziemy ponosili w danym miesiącu. Sam budżet domowy tworzyć możemy na kartce papieru lub elektronicznie w edytorze tekstu. W sieci istnieje też wiele szablonów, w które możemy wpisywać gotowe kwoty do poszczególnych rubryk.
Gdy znamy już przychody i wydatki, kartkę papieru należy podzielić na dwie części. W pierwszej należy wpisać sumę, jaką będziemy mieli do dyspozycji w danym miesiącu. W drugiej części należy wpisać wydatki, które musimy opłacić. Należy wypisywać je od tych najważniejszych do tych najmniej istotnych. Najważniejszymi wydatkami będą czynsz, rachunki za media, lekarstwa czy środki na życie. W drugiej grupie powinny znaleźć się opłaty za abonament, opłaty cykliczne czy wydatki na bieżące funkcjonowanie takie jak ubrania, naprawy w domu, paliwo, bilety itp. W trzeciej grupie umieścić powinniśmy wydatki najmniej istotne. Będzie to kieszonkowe, pieniądze odkładane na wakacje czy nowy sprzęt rtv/agd itp. Gdy w budżecie pozostaną nam nadwyżki, istnieje kilka możliwości na ich wykorzystanie. Możemy stworzyć z nich poduszkę finansową, która będzie pulą pieniędzy na czarną godzinę. Możemy wpłacić je również na konto oszczędnościowe, aby uchronić je przed inflacją lub zainwestować w fundusze inwestycyjne, emerytalne itp.
Jak prowadzić budżet?
Oprócz stworzenia budżetu ważnym elementem jest też jego prowadzenie. Należy robić to regularnie oraz długofalowo. Musimy przestrzegać również budżetu, stosując się do konkretnych sum. Tylko to jest gwarancją jego powodzenia. W budżecie należy również określić realne sumy, jakie będą nam potrzebne na dany konkretny cel, a jeśli notorycznie brakuje nam środków np. na życie lub kieszonkowe, należy je po prostu zwiększyć na poziomie planowania.
Kto powinien go prowadzić?
Budżet domowy powinna prowadzić każda osoba, która zarządza finansami. Nie ma różnicy czy jest to osoba młoda lub starsza czy zarabiająca dużo lub mało. Szczególnie budżet domowy powinny prowadzić osoby, które nie znają się na finansach i zarządzaniu pieniędzmi. Są to osoby młode lub niedoświadczone w tej kwestii. Pomoże to im utrzymywać w ryzach finanse i nie pozwoli dojść do niebezpiecznej sytuacji finansowej. Kolejną grupą osób, w której szczególnie wskazane jest prowadzenie budżetu domowego, jest grupa osób mających skłonność do nadmiernego wydawania pieniędzy. Osoby takie wydając na bieżąco duże sumy, bardzo często mają braki gotówki pod koniec miesiąca, a budżet domowy pomoże temu zapobiegać. Budżet domowy warto również prowadzić, jeśli mamy małe dochody i miesięcznie wydajemy je wszystkie. Pomoże on efektywnie wydać małą ilość gotówki jaką mamy i załatwić jak najwięcej kwestii.